Olimpiada szachowa Tromso 2014

01.08 – 14.08.2014

Wprowadzenie do Olimpiady.

| 0 comments

Tromso 2014 logo

Dwa lata temu – podczas Olimpiady w Stambule – nasi reprezentanci  zdobyli trzy srebrne medale – wszystkie w kategoriach indywidualnych. Radek Wojtaszek był jednym z bohaterów całych zawodów, zajmując na I szachownicy II pozycję przegrywając tylko z Aronianem. Równie dobrze zagrali na swoich szachownicach Jola Zawadzka( druga na III desce) oraz Bartek Macieja(II na V desce), a Darek Świercz i Monika Soćko też byli bardzo blisko podium.

Tromso 2014 medale ze Stambulu

Nasze drużyny narodowe zajęły odpowiednio 13(w kategorii open) oraz 15(panie). Panowie w ostatniej rundzie byli bardzo blisko sprawienia niespodzianki i pokonania reprezentacji USA, co dałoby im historycznie wysokie V miejsce, niestety akurat w tym meczu słabiej zagrali Macieja i Bartel, co przy zwycięstwie Wojtaszka nad Nakamurą oraz remisie Świercza dało minimalną porażkę.

Panie nie wytrzymały trudów zawodów i przegrywając dwa mecze w końcówce wypadły z walki o medale lądując dalej niż na to zasłużyły.

Armenia Istanbul

Tytułów mistrzowskich bronia Ormianie(open) oraz Rosjanki(kobiety).

Rosja olimpiada Istanbul

W tym roku, jak zapewne wszyscy wiedzą, zawody odbędą się w dniach 1-14 sierpnia w norweskim Tromso, a oprócz zamych zawodów odbędzie się także Kongres FIDE, gdzie wybrany zostanie Prezydent FIDE oraz władze kontynentalnych federacji szachowych. O stanowisko prezydenckie walczą dwaj kandydaci – obecny Prezydent FIDE Kirsan Ilyumzhinov oraz XIII Mistrz Świata w szachach Garry Kasparov.

kasparov ilyumzhinov

W zawodach wystartuje też rekordowa liczba federacji, bo aż 179(174 zespoły narodowe + Norwegia2 i+ IBCA(niewidomi i niedowidzący) + ICCD(głuchoniemi) + IPCA(fizycznie niepełnosprawni)) i ok. 1.800 zawodników. Razem z osobami towarzyszącymi oraz delegatami na Kongres FIDE będzie to grupa ponad 3.000 osób. W turnieju otwartym zobaczymy wszystkie 174 drużyny, a w turnieju kobiet będzie ich 137(132 zespołów narodowych Norwegia2 i 3 + IBCA + ICCD + IPCA). Sama sala gry ma ponad 7.500 metrów kwadratowych.

W obsadzie sędziowskiej znalazł się reprezentant Polski – Prezes PZSzach Tomasz Delega.

W drużynie IBCA mamy jeszcze czwórkę naszych reprezentantów. W grupie Open zagrają Piotr Dukaczewski oraz Jacek Stachańczyk, a w kobiecej Anna Stolarczyk i Teresa Dębowska.

Trenerką reprezentacji kobiet RPA jest WGM Katarzyna Toma, GM Bartłomiej Macieja trenuje Meksyk, a Maltę GM Bartłomiej Heberla.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.