Olimpiada szachowa Tromso 2014

01.08 – 14.08.2014

Olimpiada rozpoczęta.

| 0 comments

WP_20140801_011

Im bliżej pierwszej rundy Olimpiady, tym szybciej upływają godziny. Ledwie nasi reprezentanci przyjechali do Tromso, a już muszą się szykować do swoich pierwszych pojedynków. 

WP_20140801_010

Jednak zanim to się stało byliśmy świadkami „najazdu” na Tromso pozostałych szachistów ze 174 krajów. Bo większość reprezentacji przyjechała w dniu otwardzia zawodów. A była okazja przywitać reprezentantów tak egzotycznych krajów, jak Wyspa Świętego Tomasza i Księcia, Guam, czy Palau. Przez najbliższe dwa tygodnie można spokojnie powiedzieć, że w Tromso jest reprezentacja całego świata. A ten, kto w ciągu 15 minut wskaże na mapie wszystkie kraje grające podczas Olimpiady, może uznać się za erudytę z geografii.

WP_20140801_004

Dzień rozpoczął się od spotkania z Prezesem PZSzach, który rozpoczął od dobrych wiadomości, czyli określił poziom nagród w zależności od wyników, a potem życzył zawodnikom i zawodniczkom udanego startu. Drużyna potwierdziła, że jest gotowa do walki i zrobi wszystko, aby kibice byli z ich startu zadowoleni.

WP_20140801_012

Dziś nasi panowie postanowili zagrać w piłkę i poszli na jedyne w Tromso boisko piłkarskie. Chwilę potem okazało się, że nie tylko oni wpadli na ten pomysł, bo pojawiły się kolejne grupy zawodników, w tym Norwegowie na czele z samym Magnusem Carlsenem. Dziewczęta raczej zajęte były poznawaniem miasta i ewentualnym poszukiwaniem ciekawych kreacji.

WP_20140801_014

Z ciekawostek można zauważyć, że w słynnym browarze Mack, który znany jest nie tylko z bardzo dobrego piwa, ale też z faktu, że jest nabardziej wysuniętym na północ browarem świata, wyprodukowano tylko 900 litrów piwa, ktore po norwesku nazywa się „Sjakk Mack„, po angielsku „Checkmate„, a po polsku „Szach Mat„. 900 litrów to niewiele, więc nie każdy będzie miał okazję go spróbować. Szczególnie, że małe piwo(a to jest tylko 0,17 litra) kosztuje ok. 40 zł.

WP_20140801_016

Po kolacji wszyscy zawodnicy i inni goście udali się na halę, która zwykle jest krytym boiskiem piłkarskim, ale tym razem była areną uroczystości otwarcia Olimpiady. Co ciekawe uroczystość ta była transmitowana przez Norweską telewizję publiczną, co chyba nigdy nie zdarzyło się podczas żadnej imprezy szachowej. Należy pochwalić organizatorów za świetną organizację otwarcie, podczas którego potrafili pokazać w pigułce Norwegię, Tromso, czy Magnusa Carlsena ale i też zminiamlizować część związaną z oficjalnymi wystąpieniami.

WP_20140801_019

Podczas tegoż otwarcia dowiedzieliśmy się, że sukces Magnusa Carlsena spowodował szał „na szachy” w całej Norwegii i teraz każdy mieszkaniec tego kraju chce się pochwalić umiejętnością jakiejkolwiek gry w szachy. W Tromso widać to dokładnie, bo za każdym oknem widać jakiś element szachowy. A całą ceremonię można obejrzeć TU! Mistrz Świata wylosował kolory na I szachownicach i okazało się, że tak Rosjanie, jak i Chinki zaczną na I desce czarnymi.

WP_20140801_021

Nasza drużyna czeka na kojarzenia, które będą znane w sobotę w okolicach południa. Trochę za późno, gdyż runda zaczyna się o 15:00, więc czasu na przygotowanie nie będzie za wiele. Szczęśliwie nasze drużyny są bardzo wysoko rozstawione i w I rundzie dostaną relatywnie słabych przeciwników. Ale nie oznacza to, że zawodnicy nie są odpowiednio skoncentrowani. Dobre wejście w zawody to podstawa i wszyscy o tym wiedzą.

WP_20140801_032

Tak więc w sobotę już na prawdę ruszy Olimpiada, a my liczymy na wielkie emocje, których dostarczą nam nasi reprezentanci wspierani także przez lokalną Polonię. Mamy też pierwszego pechowca, którym jest Hikaru Nakamura. Niestety „ugrzązł” na lotnisku w USA i przybędzie dopiero 3 sierpnia

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.