Olimpiada szachowa Tromso 2014

01.08 – 14.08.2014

R1 Open: Angola – Polska 0:4

| 1 Comment

Runda I (start o 15:00)

AngolaPolska 0:4

Pascoal(2181) – Gajewski(2659) 0:1

Duda(2576) – Domingos(2280) 1:0

Agnelo(2225) – Bartel(2640) 0:1

Soćko(2612) – Simoes(2245) 1:0

Z bardzo egzotyczną reprezentacją Angoli zostali skojarzeni nasi reprezentanci. Zgodnie z tradycją w I rundzie nie zobaczymy Radka Wojtaszka, co oznacza, że na II szachownicy zadebiutuje najmłodszy w historii reprezentant Polski na Olimpiadzie szachowej – 16-letni Jan Krzysztof Duda. Raczej nie oczekujemy emocjonującego pojedynku, ale też wiadomo, że czasami zawodnicy słabszych drużyn są tak naładowani adrenaliną, że w pojedynczej partii mogą sprawić niespodziankę. Dlatego nasza drużyna idzie na mecz z Angolą w pełni skoncentrowana.

WP_20140802_009

Pojedynek z Angolą zakończył się tak, jak spodziewali się kibice, choć nie w każdej partii punkty pojawiły się równie gładko. Pierwszy zwycięstwo odniósł grający na IV szachownicy Bartosz Soćko, który w debiucie dostał aktywniejsza pozycję, którą potem wzmacniał, aż do 34 posunięcia, kiedy to Simoes poddał partię. Przeciwnik Grześka Gajewskiego także niespecjalnie wykazał się w debiucie i grający czarnymi nasz reprezentant szybko przejął grę, kończąc partię zdobyciem figury i zwycięstwem w 33 posunięciu. Mateusz Bartel potrzebował tylko kilku posunięć, aby zdobyć przewagęw pozycji, która co prawda nie gwarantowała szybkiego zwycięstwa, ale za to dawała pewne szanse na cały punkt. I tak się stało. Mateusz prostymi zagraniami taktycznymi powiększał przewagę, co dało mu punkt w 50 posunięciu. Debiutujący na Olimpiadzie Janek Duda wyraźnie był pod wpływem emocji, gdyż swoją partię starał się rozgrywać spokojnie, pomijając znane z jego partii motywy zaostrzajace grę. Niespodziewanie Domingos zagrał bardzo dobrą partię i bardzo długo utrzymywał równą pozycję korzystając z niedokładności naszego zawodnika. Jednak w końcówce wykazał się ułańską fantazją zapominając o obronie króla i w 32 posunięciu wykonał pozornie dobry ruch, który zaprowadził go w siatkę matową, z której mógł wybrnąć tylko oddając materiał.

Tak więc z Angolą wygraliśmy gładko 4:0 i czekamy na następnego rywala.

Oficjalna transmisja.

Szczegółowe wyniki I rundy turnieju Open.

One Comment

  1. Nie wyobrażam sobie innego wyniku z Angolą niż 4-0.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.