Olimpiada szachowa Tromso 2014

01.08 – 14.08.2014

R4 Open: Norwegia – Polska 2,5:1,5

| 3 komentarze

Runda IV (start o 14:00)

Norwegia – Polska 2,5:1,5

Carlsen(2877) – Wojtaszek(2735) 1:0

Gajewski(2659) – Agdestein(2630) remis

Hammer(2628) – Duda(2576) remis

Bartel(2640) – Lie(2528) remis

 

Na taki mecz czekała chyba cała Polska społeczność szachowa. Już w IV rundzie przychodzi nam grać z reprezentacją gospodarzy. Ale to nie z tego powodu dziś pewnie każdy, kto poważnie interesuje się szachami, będzie na żywo śledził ten pojedynek, ale dlatego, że będziemy mieć okazję zobaczenia w pojedynku z Mistrzem Świata Magnusem Carlsenem naszego superasa Radka Wojtaszka. Zapewne także dla niego jest to dziś dzień wyjątkowy i wszyscy wierzymy, że Radek pokażę na co go stać. Na drugą szachownicę powraca Grzesiek Gajewski, który zagra z Agdesteinem, a na III zagra, po raz pierwszy w tym turnieju, Janek Duda. Na IV szachownicy zobaczymy Mateusza Bartla, który ma teoretycznie słabszego przeciwnika, ale to nic nie znaczy, szczególnie, że Norwegowie grają u siebie, a gospodarzom „wiatr wieje pod narty„, jak mawiają skoczkowie. Bartosz Soćko dziś postanowił odpocząć od roli zawodnika, ale na sali gry go na pewno zobaczymy w roli kapitana.

DSC_0126

Dziś Radek dowiedział się, ile jeszcze mu brakuje do najlepszego szachisty świata. Na partię wyszedł zmotywowany i z pomysłem na grę, ale trzeba przyznać, że Carlsen naprawdę wybrał dobry scenariusz na naszego arcymistrza. Zrobił to co zwykle, czyli „uścisk pytona” – niewielką przewagę białymi po debiucie, a potem wykazał się świetną realizacją minimalnej przewagi. Nic nowego. Spore szanse na wygraną z Hammerem miał Janek Duda, ale z wrodzoną sobie fantazją postanowił zagrać w 36 posunięciu 36…Se2, co niestety spowodowało, że jego przewaga natychmiast zamieniła się w sytuację wymagającą uwagi. W sumie partia zakończyła się remisem. Mateusz Bartel zagrał nawet ciekawą partię, jendak pionek doprowadzony do a6 na nic się nie zdał przy różnopolowych gońcach w wieżówce. W ten sposób na IV szachownicy padł remis. Grzesiek Gajewski dostał trudną pozycję z Agdesteinem, który widząc sytuację na sąsiednich szachownicach bardzo spokojnie kontynuował pojedynek z Polakiem. Jednak nasz reprezentant, wiedząc, że remis nic nie daje drużynie, przystąpił do ofensywy i postanowił zaatakować pozycję króla przeciwnika mimo kilku pionków mniej. Tym razem się nie udało i przegraliśmy mecz 1,5:2,5, jednak spokojnie możemy powiedzieć, że nasi zawodnicy walczyli do samego końca i osiągneli wynik, na jaki ich było w dzisiejszym dniu stać.

DSC_0134

Niezależnie od wyniku warto też docenić pozytywną promocję Polski w telewizji Norweskiej, która na żywo transmitowała pojedynek naszej reprezentacji z gospodarzami.

Mat w 3

Dzisiejszego dnia mieliśmy okazję zobaczyć na żywo – w wydaniu olimpijskim – najszybszą partię szachową – w meczu TogoZimbabwe kobiet zawodniczka z Togo dostała mata w 3 posunięciach. 1. e4 g5 2. d4 f6 3. Hh5.

Oficjalna transmisja.

Szczegółowe wyniki IV rundy turnieju Open.

3 Comments

  1. Wow, to zobaczymy jak Wojo poradzi sobie z Carlsenem 🙂

  2. Od 2000 r. do chwili obecnej Carlsen rozegrał białymi 831 partii (częściej wybierał 1.e4 aniżeli 1.d4). Przegrał 132 partie. Jakąś szansę Radek ma na pewno.

  3. Ciekawe jest także to, że Zimbabwe wygrało z Togo 4:0…

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.