Olimpiada szachowa Tromso 2014

01.08 – 14.08.2014

Olimpiada po 5 rundach.

| 0 comments

Tromso 2014 logo

Dwie partie zapowiadały się wyjątkowo atrakcyjnie podczas V rundy Olimpiady w Tromso. Pierwszą z nich był pojedynek Mistrza Świata Magnusa Carlsena z innym reprezentantem klubu „2800+Levonem Aronianem z Armenii. A obok nich odbywał się mrożący krew w żyłach mecz pomiędzy Vladimirem Kramnikiem i Bułgarem Veselinem Topalovem.

DSC_0155

W tym drugim meczu fotoreporterzy czekali na uścisk ręki zawodników, ale, jak zwykle od lat, nie doczekali się tego gestu. Żaden z zawodników nie wyciągnął ręki pierwszy, a to by spowodowało przyznanie mu wygranej, jeżeli nie doczekał by się na rewanż ze strony rywala.

Mimo braku tego gestu byliśmy świadkami ciekawej partii, która zakończyłą się zwycięstwem Rosjanina. Ale cały mecz RosjaBułgaria zakończył się remisem 2:2, gdyż przegrał Karjakin, który ostatnio więcej angażuje się w politykę, niż w grę w szachy.

DSC_0154

Pojedynek Aroniana z Carlsenem pokazał, że chyba jednak Mistrz Świata nie jest na tych zawodach w formie. Ormianin łatwo osiągnął przewagę i próbował ja zrealizować. Jednak była ona na tyle mała, że tym razem Norweg się wybronił. A że na drugiej szachownicy Agdestein przegrał z Sargissianem, to mecz zakończył się porażką Norwegii 1,5:2,5.

Ciągle nie wiadomo, co się dzieje z Ivanchukiem, który przegrał kolejną partię i przyczynił się tym samym do porażki Ukrainy z z Uzbekistanem 1,5:2,5. Chińczycy zremisowali z Holendrami, a przeciwnicy Polaków z 3 rundy Kubańczycy pokonali 2,5:1,5 Izrael. Ciekawy był też pojedynek USAKanada, ktory zakończył się dość sensacyjnie remisem 2:2.

W ten sposób w turnieju open nie ma już drużyny z kompletem punktów. A na czele tabeli znajduje się siedem reprezentacji z Mistrzami Europy Azerami na czele, którzy zremisowali z niespodzianką pierwszej części turnieju Serbami.


Tromso wyniki open 5r

W turnieju kobiet faworyzowane Chinki rozgromiły Indonezję 3,5:0,5 tracąc tylko połówkę na III szachownicy. Druga niespodzianka turnieju kobiet Iranki przegrały z niedawnymi rywalkami Polek z meczu przygotowującego do OlimpiadyWęgierkami – minimalnym stosunkiem 1,5:2,5. Codziennie najważniejszy mecz w turnieju kobiet sędziuje osobiście Prezes PZSzach sędzia klasy międzynarodowej Tomasz Delega, który z niecierpliwością czeka na Polki.

DSC_0166

Rosja odniosła bardzo ważne zwycięstwo nad Gruzją 2,5:1,5, dzięki zwycięstwo na II szachownicy Guniny z Khotenashvili. Fatalnie zagrały Ukrainki, które podobnie, jak panowie, przegrał. Lepsze okazały się Serbki i wygrały 3:1.  A Hiszpanki zremisowały z Holenderkami 2:2 i to te drugie będą rywalkami Polek w VI rundzie.

DSC_0163

Na czele tabeli z kompletem punktów znajdują się Chinki, Rosjanki oraz Węgierki.

Tromso wyniki kobiety 5r  Szczegółowe wyniki.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.