Olimpiada szachowa Tromso 2014

01.08 – 14.08.2014

R6 Open: Polska – Peru 2,5:1,5

| 5 komentarzy

Runda VI (start o 14:00)

 Polska – Peru 2,5:1,5

Wojtaszek(2735) – Granda Zuniga(2633) remis

Cordova(2629) – Gajewski(2659) remis

Duda(2576) – Cori(2630) 1:0

Cruz(2553) – Bartel(2640) remis

 

W pojedynku z druzyną Peru dojdzie do dwóch bardzo interesujących pojedynków. Na I szachownicy Radek Wojtaszek spotka się z nestorem szachów olimpijskich, który juz po raz 11 występuje w tych zawodach, Julio Granda Zuniga. Rok temu w Tromso doszedł on do IV rundy pokonując wcześniej m.in. Petera Leko i Anisha Giri. Radek odpadł natomiast już w I rundzie. Na III szachownicy Janek Duda za przeciwnika ma peruwiańskiego „prodigyJorge Cori’ego, który został arcymistrzem już w wieku 14 lat. Wydaje się, że w tym meczu o wyniki korzystnym dla Polski mogą rozstrzygnąć szachownice skrajne, gdzie teoretycznie nasi zawodnicy sa wyżej notowani. Ale jak będzie, to się przekonamy po południu.

DSC_0197

Oj, ciężki to był mecz, ciężki. Wydawało się, że jednak Polacy mają „przewagę Wojtaszka” i powinno to wystarczyć do chociaż minimalnego zwycięstwa. Dodatkowo także na IV szachownicy mieliśmy sporą różnicę rankingową. Jednak to nie rankingi grają, ale żywi ludzie i w dodatku drużynowo. Także nie ma znaczenia, na której szachownicy zdobywa się punkty, bo albo drużyna wygrywa albo przegrywa albo remisuje. I tak było w tym meczu. Radek rozegrał spokojną partię z Granda Zuniga i okazało się, że nic w pozycji nie ma i poza remisem nie ma na co liczyć. Grzesiek Gajewski łatwo zneutralizował zapędy Cordove, jednak w kluczowym momencie zagrał niedokładnie i stanął odrobinę gorzej. Ale nie na tyle, aby nie uzyskać w tej partii połowy punktu. Mateusz Bartel bardzo dobrze rozegrał początkową fazę partii i wydawało się, że może się udać przeważyć właśnie na jego szachownicy, jednak potem okazała się, że mimo sporej aktywności uzyskanej za poświęconego pionka, nie udało się Mateuszowi docisnąć rywala. Najwięcej emocji od samego początku było w prestiżowym pojedynku dwójki szachowych „cudownych dzieci” – Janka Dudy i Coriego Jorge. Obydwaj podeszli z respektem do siebie, ale to nasz reprezentant lepiej przygotował się do partii i po debiucie miał lepszą pozycję oraz sporą przewagę czasową . Jednak rywal komplikował grę i szukał sposobów na zmianę sytuacji na szachownicy, a nasz Janek to odpierał naciski, to szukał swojej gry. W ten sposób zawodnicy zostali już sami na polu bitwy i doszli do obopólnego niedoczasu, przy zaostrzeniu pozycji. Wtedy naprawdę zorbiło się gorąco, gdy „na wiszących chorągiewkach” nie można było się pomylić. Szczęśliwie dla naszej reprezentacji Janek wytrzymał wojnę nerwów i zwyciężając trzy lata starszego rywala dał zwycięstwo 2,5:1,5 reprezentacji Polski nad silną drużyną Peru.

Oficjalna transmisja.

Szczegółowe wyniki VI rundy turnieju Open.

5 Comments

  1. Poproście kogoś, żeby poprawiał te teksty. Przecież to wstyd nie umieć pisać a publikować.

  2. „Dodatkowo także na IV szachownicy mieliśmy sporą różnicę rankingową.”

    Po 5 rundach Rp Bartla było: 2537, Cruza 2666. Tak więc spora przewaga aktualnej formy była, ale po stronie Peru na tej desce.

  3. „Silna drużyna Peru”?

    Chyba redaktor się pomylił…

  4. Panie wygrały, są na trzecim miejscu, i nie można tego skomentować?
    Leo, why?

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.