Olimpiada szachowa Tromso 2014

01.08 – 14.08.2014

Olimpiada po 6 rundach

| 0 comments

Tromso 2014 logo

I już za nami półmetek zmagań olimpijskich. Runda środkowa dałą wiele satysfakcji kibicom w Polsce, ale też i w innych krajach, które dziś odnosiły zwycięstwa.

DSC_0187

W turnieju otwartym odbyło się kilka ciekawych pojedynków, z czego na najważniejszym było zwycięstwo – w stylu podobnym do partii z Wojtaszkiem Magnusa Carlsena nad świeżym członkiem klubu „2800+” liderem włoskiej reprezentacji Fabiano Caruaną. W sumie Norwegia zwyciężyła Włochy 3:1, a jedyny punkt dla Italii zdobył Daniele Vocaturo.

Niedaleko odbywał się pojedynek byłego Mistrza Świata FIDE Rustama Kasimdzhanova z innym byłym Mistrzem Świata Vladimirem Kramnikiem. I okazało się, że „Kasim” nie tylko pokonał wczoraj Ivanchuka, ale też dziś nie dał szans Kramnikowi. Jednak zwycięstwa Grischuka i Nepomniachtchiego oraz szczęsliwy remis Svidlera dały końcowe zwycięstwo Rosji nad Uzbekistanem 2,5:1,5.

DSC_0194

W pojedynku sąsiadów Azerów z Gruzinami lepsi i to dużo okazali się ci pierwsi, którzy stracili tylko połówkę. Mimo zwycięstwa Topalova nad Ivanisevicem Bułgarzytylko” zremisowali z Serbami.

Jak się okazuje – do tej pory tylko Polacy zdobyli punkt z Kubańczykami. Dziś pokonali oni gładko Kazachstan 3,5:0,5. Nasi sobotni rywale – Bośnia i Hercegowina – nie dali się Francuzom i zremisowali wszystkie pojedynki, co oznaczało dość sensacyjny remis w meczu 2:2.

W ten sposób na czele tabeli mamy Azerów i Kubańczyków z 11 punktami. Za nimi znajduje się 10 drużyn z 10 pkt, a potem już grupa, w której są Polacy na 17 pozycji.

Tromso wyniki open 6r

W turnieju kobiet Chinki nie dały szans Węgierkom i pokonały je wysoko 3:1, a wygrywały niezawodna Yifan Hou, która ma komplet 4 pkt z 4 partii oraz Xue Zhao. Dwie pozostałe partie zakończyły się remisami. W tym meczu nie obyło się od drobnych incydentów, które sprawnie rozwiązał sędziujący Prezes PZSzach Tomasz Delega.

DSC_0220

Sensacja tej fazy turnieju – Serbki – nie dały rady Rosjankom i zdobyły tylko 0,5 pkt na II szachownicy.

Za stolikiem nr.4, na którym grały Polki z Holenderkami, rozgrywały się inne ciekawe pojedynki. Francuzki pokonały 3:1 Słowaczki, Iran zremisował z Grecją 2:2, natomiast Indonezja pokonała Włoszki 2,5:1,5 wygrywając na I i II szachownicy.

W tabeli na czele mamy Chinki i Rosjanki, które zagrają ze sobą w VII rundzie, a na III pozycji znajdują się samodzielnie reprezentantki Polski, które zmierzą się z Francuzkami. To będzie bardzo ważny mecz, bo przy wygranej wskakujemy na stoliki Prezesa.


Tromso wyniki kobiety 6r

Poza częścią sportową środowisko szachowe zostało dziś zaskoczone informacją, że Rosjanie pozwali Norwegów o odszkodowanie w wysokości 200.000$ w związku z niedopuszczeniem reprezentacji Rosji do turnieju kobiecego, a kwota ta, to koszt wynajęcia prawników do załatwienia tej sprawy. Pozew został złożony w Tromso i powinien być szybko rozpatrzony… Opinie na ten temat w środowisku olimpijczyków są mocno podzielone…

Szczegółowe wyniki.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.