Olimpiada szachowa Tromso 2014

01.08 – 14.08.2014

R7 Open: Polska – Bośnia i Hercegowina 3:1

| 4 komentarze

Runda VII (start o 14:00)

 Polska – Bośnia i Hercegowina 3:1

 Wojtaszek(2735) – Predojevic(2604) 1:0

Dizdarevic(2522) – Gajewski(2659) remis

Duda(2576) – Stojnovic(2503) 1:0

Kadric(2473) – Soćko(2612) remis

Czy kojarzenia były szczęśliwe dla reprezentantów Polski? O tym dowiemy się po rundzie. Reprezentanci Bośni i Hercegowiny nie należą do czołówki światowej, ale wczoraj udało im się zatrzymać Francję, która przyjechału do Tromso po medal. Do naszego składu powrócił Bartosz Soćko, który wymienił Mateusza Bartla, także wydaje się, że gramy obecnie najsilniejszą drużyną, na jaką nas w tym turnieju stać. Czy wystarczy to na wygranie i wejście do gry o wysokie pozycje na Olimpiadzie? Trzymamy kciuki i czekamy na dobre wieści z sali gry.

DSC_0250

Na wysokości zadania stanęli nasi zawodnicy w meczu z Bośniakami. Co prawda nie wszyscy zawodnicy zagrali dobre partie, ale też w sumie liczy się wynik końcowy. Grzesiek Gajewski „dwoi się i troi„, aby wreszcie wygrać jakąś partię dla drużyny, ale nie od wczoraj wiemy, że druga szachownica jest najtrudniesza i nie jest łatwo na niej o zwycięstwo. Póki co możemy liczyć za to na naszego debiutanta Janka Dudę ( po 7 rundach ma 6 punktów i jest wśród najlepszych zawodników na swojej szachownicy), ktory dziś nauczył końcówek wieżowych Stojanovica.  Jak profesor rozegrał debiut, w grze środkowej zwiększył przewagę, a końcówki już nie było, bo przeciwnik się poddał. Ta lekcja kosztowała Bośniaka punkt. Radek Wojtaszek po debiucie stał całkiem nieźle, ale to kibiców nie dziwi, gdyż jest uważany za specjalistę w tej fazie partii. Jednak w grze środkowej lider drużyni Bośni Predojevic wyrównał i wydawało się, że będzie remis. Tym razem Caissa  sprzyjała jednak Wojtaszkowi, gdyż w 40 posunięciu jego rywalowi skończył się czas, co oznaczało porażkę. Najciekawsza była dziś jednak partia Bartosza Soćko, który czarnymi zaskoczył debiutem i”ustawił” swojego  przeciwnika, potem jednak wydawało się – z naciskiem na „wydawało się” – że stoi dużo gorzej, ale tak naprawdę partia przebiegała w ciekawym wydaniu w stronę remisu, co w sumie spowodowało zwycięstwo Polaków 3:1. Brawo dla drużyny, która po raz kolejny pokazała, że jest monolitem i  potrafi odnosić zwycięstwa, mimo że bywa różnie w niektórych momentach partii.

Oficjalna transmisja.

Szczegółowe wyniki VII rundy turnieju Open.

4 Comments

  1. Dobrze że Soćko zmienił Bartla,który jest zupełnie bez formy. Powinno być 3:1 dla naszych.

  2. obstawiam 2,5 dla Naszych.
    1-0 Wojtaszka_robiącego_różnicę,
    reszta remisy

  3. No, no, w 28 partiach tylko jedna porażka, zresztą z misiem świata.

  4. Jutro gramy z Francją. Trzeba ten mecz wygrać żeby liczyć się w czołówce.Duda ma szansę na dobry wynik na 3 szachownicy w generalce ale można by go było wystawić na drugą jutro,a gajewskiego na 3.byłoby spore zaskoczenie. Wojtaszek pewnie zremisuje z maximem jak ostatnio w biel.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.