Olimpiada szachowa Tromso 2014

01.08 – 14.08.2014

Olimpiada po 7 rundzie

| 4 komentarze

Tromso 2014 logo

Dziś wyjątkowo zaczniemy od turnieju kobiet. A to dlatego, że mieliśmy okazję obserwować mecz „na szczycieRosjaChiny

DSC_0244

Kto by przewidział, że mistrzyni świata podstawi gońca? To tylko potwierdza, jak wielkie emocje stały za tym meczem. Kiedy tuż przed rundą Norweska telewizja chciała zadać kilka pytań Lachno, to cały sztab Rosyjski stanął między kamerami i zawodniczką i nie pozwolił nawet przez chwilę zająć jej czasu. Kropkę nad „i” postawiła Olga Girya, która pokonała Tan Zhongyi i w ten sposób Rosjanki wygrały 3:1.

Węgierki wzmocnione była Mistrzynią Europy(2013) Thanh Trang Hoang grają w tym turnieju świetnie i pokonały Rumunki 2,5:1,5 dzięki zwycięstwu Tici Gary nad Aliną L’ami.

Ormianki zremisowały z USA 2:2, a w meczu „na szczycie azjatyckimIndonezja oparła się Iranowi i także padł remis, choć w żadnej partii go nie było. Także do gry wracjaą Gruzinki po wygranej 3:1 z Serbkiami.

W tabeli na czele mamy Rosję z 14 punktami, a za nimi Chinki, Węgierki i Polki z 12 pkt. A my już wiemy, że w VIII rundzie zagramy z Chinkami

Tromso wyniki kobiety 7r

W turnieju otwartym dziś swoje święto przeżywali Czesi. Po raz pierwszy w swojej historii pokonali Rosję 3:1 i zrobili to w takim stylu, że wieczorem nie było wolnego stolika w Tromso, gdzie by nie rozmawiano na ten temat. Jak widać – DA SIĘ!

Na pierwszych stolikach, które sędziował nasz Prezes Tomasz Delega, Kuba próbowała pokonać Mistrzów Europy Azerów, jednak mimo zwycięstwa Domingueza nad Mamedyarovem, to ci drudzy okazali się lepsi i wygrali 2,5:1,5.

DSC_0256

Pierwszą porażkę zanotował Mistrz Świata Magnus Carlsen, który tym razem nie dał rady Arkadijowi Najditschowi. A ponieważ w pozostałych trzech partiach padły remisy, to Norwegia przegrała z Niemcami 1,5:2,5.  Tak więc w sobotę przegrała swoje partie dwójka aktualnych mistrzów świata.

DSC_0261

Chińczycy nie dali dzis szans Serbom pokonując ich 3,5:0,5, a udział w tym wyniku miał młodszy od Janka Dudy o rok Wei Yi, który pokonał Indjica. W pojedynku Bułgarów z Holendrami lepsi byli ci pierwsi i wygrali 3:1, punkty zdobywali Iotow(ma 6,5 z 7 na II szachownicy) oraz Rusev(pokonał van Welego). Ivan Sarić tym razem nie poprowadził Chorwatów do zwycięstwa z Rumunią i mecz zakończył się ich porażką 1,5:2,5. Mimo zwycięstwa Aroniana nad Leko Armenia tylko zremisowała 2:2 z Węgrami. A Francuzi nie dali szans Gruzinom i wygrali 3:1.

Na czele tabeli mamy wciąż Azerbejdżan z 13 punktami, za nimi jest czwórka drużyn z 12 punktmami, a juz potem peleton z reprezentacją Polski, która zmierzy się w VIII rundzie z rostawioną z nr.3 Francją. To będzie prawdziwy sprawdzian dla naszej drużyny.

Tromso wyniki open 7r

Szczegółowe wyniki.

4 Comments

  1. Czesi, Rumuni i Bułgarzy – zawodnicy teoretycznie od nas słabsi – są w piątce!
    Czemu nasi tak nie mogą? 3-1 z Rosją to historyczny wynik – my co najwyżej moglibyśmy ugrać 1 pkt, nie więcej!
    Nasi nic nie pokazują, raptem 2 zwycięstwa z zawodnikiem powyżej 2600 (z tego jedno na czas) – przecież to żenada !

    • Nasi są w tej chwili na miejscu wyższym niż by wynikało z czystej matematyki (12, a początkowo byli na 15), przegrali i zremisowali po jednym meczu, Dudzie idzie świetnie (jest czwarty na swojej szachownicy), a ty narzekasz jak typowy Polak 🙂

  2. Stara szachowa zasada – nie decyduj kto lepszy, kto gorszy, dopóki turniej się nie skończył. Wielu się już na tym „przejechało”. Pesymistów też.

  3. Jasiu Duda podporą drużyny… brawo, pomysleć że mój syn grywał z nim w małopolskiej lidze amatorskiej…. Super talent oby progresował dalej!!!

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.