Olimpiada szachowa Tromso 2014

01.08 – 14.08.2014

Olimpiada po 8 rundach.

| 0 comments

Tromso 2014 logo

I już za nami VIII runda, czyli druga faza turnieju. Przed nami trzy bardzo gorące rundy, które rozstrzygną medalach. 

DSC_0300

Ale też i dzisiaj sporo się działo. Drużyna Azerbejdżanu poniosła pierwszą porażkę na Olimpiadzie, a zadali im ją Chińczycy, którzy dość gładko okazali się lepsi na niższych szachownicach i dzięki temu wygrali 3:1. Czesi po dniu euforii nie dali rady powtórzyć sukcesu i zremisowali 2:2 z Rumunią. Na stoliku obok Polaków Ukraina pokonała Bułgarów 2,5:1,5 głównie dzięki zneutralizowaniu Topalova.

DSC_0319

Niemcy i Kubańczycy postanowili dziś podzielić punkty na wszystkich szachownicach i zremisowali 2:2. Dokładnio to samo stało się na stolikach obok, gdzie Indie powstrzymały Armenię. Mimo zwycięstwa Shanklanda nad Judith Polgar amerykanie nie dali rady pokonać Węgrów i zremisowali 2:2. Anish Giri pociągnął drużynę Holandii do zwycięstwa 3,5:0,5 nad Brazylią. Rosjanie już pewnie mogą pożegnać się ze złotym medalem, który finalnie zabrali im Hiszpanie, u których Vallejo pokonał bardzo słabo grającego Kramnika.  I tak naprawdę remis Rosjanom dał Grischuk, który wyciągnął pozycję z Antonem Guijarro.

Na prowadzenie wyszli Chińczycy, którzy o jeden punkt wyprzedzają pięć drużyn. Polacy mają 11 pkt i zajmują 21 miejsce.

Tromso wyniki open 8r

W turnieju kobiet Rosjanki dość pewnie zmierzają do złotego medalu. Dzis bez problemów pokonały Węgierki 3,5:0,5. Francuzki okazały się lepsze od Amerykanek wygrywając 2,5:1,5, tym samym zbliżając się do pozycji medalowych.

DSC_0320 Także Ukrainki przebijają się do góry, dziś wygrywając z Gruzinkami 2,5:1,5 tym samym pozbawiając je jakichkolwiek szans na medal. Armenia pokonała Kolumbię 3,5:0,5 i też jeszcze ma potencjalne szanse na dobre miejsce.

Na czele tabeli z kompletem punktów znajduje się Rosja. Dwa punkty mniej mają Chiny, a potem z 13 pkt mamy trzy drużyny. Polska jest w kolejnej grupie i jutro powinna wygrać, jeżeli marzy o medalu.

Tromso wyniki kobiety 8r

Dziś organizatorzy ogłosili, że zaginęła siódemka osób z Burundi – 1 zawodnik drużyny open, cztery zawodniczki oraz dwójka działaczy. Ponieważ wszyscy posiadają wizy Schengen, to jest podejrzenie, że są już poza Norwegią. Sprawą zajęła się Norweska policja.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.