Olimpiada szachowa Tromso 2014

01.08 – 14.08.2014

R10 Open: Bułgaria – Polska 1.5:2,5

| 6 komentarzy

Runda X (start o 14:00)

Bułgaria – Polska 1,5:2,5

Topalov(2772) – Wojtaszek(2735) 1:0

Gajewski(2659) – Cheparinov(2681) 1:0

Iotov(2553) – Duda(2576) 0:1

Bartel(2640) – Dimitrov(2461) remis

Dwa bardzo interesujące pojedynki czekają nas w pojedynku z silną drużyną Bułgarii. Na I szachownicy Topalov będzie próbował zrewanżować się Wojtaszkowi za porażkę w ostatniej edycji Klubowego Pucharu Europy. Natomiast na III szachownicy dojdzie do pojedynku dwóch wielkich niespodzianek Olimpiady – naszego 16– letniego Janka Dudy z 10 lat starszym Valentinem Iotovem, którzy idą „jak burza„, i mają po 7,5 pkt z 9 partii. Do druzyny wraca Grzesiek Gajewski, który zmieni Bartosza, a to oznacza, że Janek po raz 7 zagra czarnym kolorem. Szanse na wygranie tego meczu widać na IV szachownicy, gdzie Bułgarzy wystawili rezerwowego, ponieważ Rusev przegrał dwie ostatnie partie. Jeżeli Radek wytrzyma Topalova, a Mateusz zagra, jak wczoraj… to wszystko w rękach Grześka i Janka. Jest o co grać.

DSC_0378

Rozpędzona reprezentacja Polski nie dała szans Bułgarom. Festiwal rozpoczął Janek Duda, który pokonał – w bardzo prestiżowym pojedynku o medal na 3 szachownicy – Valentina Iotova. Partia była krótka i przyjemna, mimo że nasz zawodnik grał po raz siódmy w tym turnieju czarnym kolorem. W tym momencie na dwóch „białych” deskach widzieliśmy wyraźną przewagę, ale niestety Radek stał słabo z Topalovem. I rzeczywiście były Mistrz Świata zrewanżował się Polakowi i tym razem okazał się lepszy. Jednak tak Grzesiek, jak i Mateusz mieli pozycje, które nie dawały szans na wygraną Bułgarów, ale aż dwie na wygraną Polski. Kiedy Grzesiek pokonał – po świetnej partii – wyżej notowanego CheparinowaMateusz już wiedział, że nie musi cisnąć i kilkadziesiąt minut później spokojnie zremisował swoją partię, co dało nam bardzo ważne zwycięstwo 2,5:1,5. A to oznacza, że – nie znamy jeszcze wszystkich wyników – w czwartek (po dniu przerwy) – możemy grać o historyczne miejsce reprezentacji Polski na Olimpiadzie. Brawo panowi i tak trzymajcie dalej!

Oficjalna transmisja.

Szczegółowe wyniki rundy turnieju Open.

6 Comments

  1. Nasi dają czadu. Chyba wygramy z Bułgarami.

  2. Nieoczekiwana zmiana ról. Mam na myśli obie nasze reprezentacje.

  3. Piszącemu te raporty zwracam uwagę, że w Polsce mamy własną transkrypcję nazwisk bułgarskich (czyli np. Weselin Topałow, a nie Veselin Topalov jak w angielszczyźnie) czy ukraińskich (np. Wasyl Iwanczuk, a nie Vassily Ivanchuk)…

    W razie wątpliwości polecam skonsultować z polską Wikipedią, gdzie czołowi szachiści powinni mieć artykuły.

  4. System szwajcarski jest bardzo niesprawiedliwy. Nasi nic przez całe zawody nie pokazali, szczęście w kojarzeniu mieli ogromne. Teraz jeszcze uda się wygrać ostatni mecz i będzie niezasłużony sukces. Jedyny pozytywny aspekt to JK,Duda. Oby chłopak się nie zmarnował, tak jak D.Świercz…

  5. Jakie szczęście w kojarzeniach? Grali z bardzo dobrymi druzynami ze swojej polki. Wygrali z Bulgaria i graja z Chinami. Kiedy ostatni tak Polacy grali?

  6. Panowie mieli kilku przeciwników ze swojej półki ale szczęście w kojarzeniu mieli. Z prawdziwej czołówki grali tylko z Francją i teraz z Chinami. Nie musieli się bić z Rosją,Ukrainą,azerbejdżanem.Trzeba jedak przyznać że zrobili tyle ile należało,bez zawodu i bez niespodzianki.Bez Dudy byliby dużo niżej.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.