Olimpiada szachowa Tromso 2014

01.08 – 14.08.2014

R9 Open: Polska – Szwajcaria 3,5:0,5

| 3 komentarze

Runda IX (start o 14:00)

Polska – Szwajcaria 3,5:0,5

Wojtaszek(2735) – Pelletier(2578) 1:0

Gallagher(2473) – Duda(2576) 0:1

Bartel(2640) – Georgiadis(2448) 1:0

Kurmann(2423) – Soćko(2612) remis

Po ciężkim meczu z Francją nasi zawodnicy będą mieli okazję spotkać się kolejną reprezentacją europejską – Szwajcarią. Drużyna ta zmierzyła się do tej pory tylko z jedną drużyną z czołówki – Ukrainą, która ich pokonała 3,5:0,5. W naszym składzie następuje zmiana Grzegorza Gajewskiego, który odpoczywa po wczorajszej partii, na Mateusza Bartla. Oznacza to tyle, że Janek Duda powraca na II szachownicę i po raz szósty zagra czarnymi. Jeżeli chcemy walczyć o dobrą pozycję, to dziś nie powinno być niespodzianki.

DSC_0326

Pięknie dziś pograli reprezentanci Polski w pojedynku ze Szwajcarią. To, że mecz będzie wysoko wygrany wiadomo było już po około dwóch godzinach, kiedy to Radek, Janek i Mateusz dostali dużo lepsze pozycje ze swoimi przeciwnikami. Co prawda trzeba było je jeszcze zrealizować, ale każdy z nich robił to z precyzją godną renomowanego zegarmistrza. Radek, jak zwykle zresztą, dostał niewielką przewagę po debiucie i bez żadnych fajerwerków zrealizował ją bezbłednie. Mateusz dziś od samego początku grał „z wiatrem w żaglach” i z ruchu na ruch był coraz bliżej zwycięstwa, Trwało to do 50 posunięcia, ale ani przez chwilę nie było niepokoju o inny wynik niż wygrana Polaka. Bartosz czarnym kolorem próbował przejąć inicjatywę od Kurmanna, jednak ten białymi zaparł się i partia zakończyła się remisem. Bardzo długo grał dziś Janek, który zaskoczył w debiucie rywala ofiarą hetmana za pionka. Ten ewidentnie przeoczył fakt, że wzięcie hetmana powoduje mata w dwóch posunięciach i oddał inicjatywę naszemu młodemu zawodnikowi. Wtedy Janek rozpoczął przygotowania do ataku na króla i Gallagher zmuszony był do oddania wieży za dwie figury. Realizacja tej przwagi przez Janka to był prawdziwy majstersztyk, który zakończył się jego szóstym zwycięstwem w tych zawodach. A cały mecz wygrywamy 3,5:0,5 i jutro wracamy do gry o wysokie miejsce na Olimpiadzie.

Oficjalna transmisja.

Szczegółowe wyniki IX rundy turnieju Open.

3 Comments

  1. stawiam na chiny i kubę.męskie szachy słabo.

  2. Jutro niesamowite emocje.gramy z Bułgarią.jeżeli udałoby się wygrać a w ostatniej rundzie mielibyśmy szczęście w kojarzeniu (życzyłbym naszym węgrów albo rumunów) to może być miejsce w szóstce. Decydująca będzie postawa Dudy który najpewniej zagra z najlepiej punktującym u Bułgarów Iotovem.

  3. I po co ta napinka – jutro polegniemy z Bułgarią i tyle z tego będzie.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.