Olimpiada szachowa Tromso 2014

01.08 – 14.08.2014

Olimpiada po 10 rundach.

| 0 comments

Tromso 2014 logo

Im bliżej końca, tym więcej nerwów wśród zawodników. Już wydawało sie, że w turnieju kobiecym karty są rozdane, a tu nagle Rosjanki przegrywaja w  prestiżowym pojedynku z Ukrainą, a Chinki nie potrafią tego wykorzystać.

A wszystko stało się faktem dzięki wygranej Natali Zhukovej nad Olgą Giry‚a. Przy remisach na pozostałych szachownicach zwycięstwo Ukrainy stalo się faktem i będzie miało wydźwięk nie tylko sportowy, ale i polityczny.

Mimo zwycięstwa Yifan Hou Chinki nie dały rady Hiszpankom, którym remis uratowała Anna Matnadze. W ten sposób padł remis, ktory – być może – da złoto Rosjankom.

DSC_0376

Elizabeth Paetz oraz Melanie Ohme dały zwycięstwo 2,5:1,5 nad Rumunkami. Natomiast Francuzki chyba się załamały i dziś gładko przegrały z Kazachstanem 1:3.

I tak Rosjanki prowadzą z 18 punktami, wyprzedzając Chinki i Ukrainki, które maja po 17 punktów. Niemki mają 16 punktów, a potem jest grupa 5 drużyn z 15 punktami. Reprezentacja Polski ma 14 punktów i ciagle ma szanse na miejsce w pierwszej dziesiątce. Tylko trzeba wygrać z Azerbejdżanem, co nie jest nie do zrobienia.

Tromso wyniki kobiety 10r

W turnieju open Chińczycy pokonali Francuzów 2,5:1,5, dzięki świetnemu Yu, który – tak, jak Jasiu – ma 8,5 z 10, ale na dużo wyższym dystansie. Mimo słabej gry Ivanchuka Ukraina zremisowała z Azerbejdżanem. Węgrzy gładko pokonali Rumunów 3:1, a zwycięstwa odnielsi Balogh i Rapport, którzy grali czarnym kolorem. Amerykanie pokonali Argentynę, głównie dzięki świetnie grającemu Shanklandowi, który ma 8,5 z 9.

DSC_0393

Rosjanie ledwie wygrali z Serbią 2,5:1,5, wygrali Kramnik i Karjakin, a przegrał Svidler.

Dziś Sarić pokonał – i to bardzo gładko – Carlsena, pozbawiając go prawdopodobnie pozycji najlepszego zawodnika Olimpiady.

I tak na czele tabeli przed ostatnią rundą są Chińczycy z 17 punktami, z którymi w ostatniej rundzie zagrają Polacy. Drugie miejsce zajmują Węgrzy z 16 punktami, a potem jest grupa 7 drużyn, wśród których jest reprezentacja Polski.

Tromso wyniki open 10r

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.